Pročitaćeš za: 5 min.
*Niša – uska specijalnost, pojam koji se upotrebljava u digitalnom marketingu, predstavlja specijalizovanu delatnost u prodaji nekog proizvoda i usluge.
Svi imamo planove, ali svi živimo i na auto pilotu. U jednom periodu života bavimo se realizacijom važnih životnih stvari, kao što su obrazovanje, zaposlenje, zasnivanje porodice. U međuvremenu se bavimo sezonskim projektima, kao što je odlazak na letovanje, selidba ili pronalaženje tutorskog programa za dete koje upisuje srednju školu.
Između svega toga teče naš život, u kome su naizmenično zadovoljene NEKE potrebe.
Potrebe se smenjuju, neke se preklapaju, prožimaju, neke su postale bajate i ničemu ne služe, neke ispucane, neke nisu autentične, neke postoje u virtuelnom spisku u našoj glavi ali ne doprinose poboljšanju kvaliteta našeg života.
Kako da znaš da li brod – tvoj život – plovi u pravom smeru? Da li treba da koriguješ kurs? Za čije dobro tvoj život i dalje ide u tom smeru? U kom trenutku u prošlosti je trebalo da revidiraš svoju listu potreba?
Ovaj tekst govori o tome kako da pravovremeno uskladiš trenutne okolnosti svog života sa svojim bićem, umom i dušom, koji se stalno menjaju, i kako da pronađeš tu usku oblast potreba koju treba da redefinišeš.
Nivoi hijerarhije potreba po Abrahamu Maslovu
Ako upravo počinješ svoje novoosvešćeno putovanje ka prepoznavanju nezadovoljenih potreba, najbolje da počneš od početka.
Abraham Maslov je osmislio Hijerahiju ljudskih potreba i vizuelno je predstavio u obliku piramide, sa OSNOVNIM POTREBAMA na dnu i SAMOOSTVARENJEM na vrhu.
Svako je sposoban i ima želju da se popne na vrh ove piramide, ka samoostvarenju. Ipak, napredak izostaje jer nismo zadovoljili potrebe iz nižih nivoa. Životne okolnosti, kao što su odrastanje u nekompletnoj ili nefunkcionalnoj porodici, gubitak roditelja u ranom uzrastu, sputavajuće životne sheme, hronična bolest, gubitak posla, mogu da utiču na to da nam se potrebe prelivaju iz jednog nivoa u drugi, bez dosezanja vrha. Čini nam se da ne uočavamo više nivoe, ili ne činimo ništa da ih zadovoljimo.
Put od maske za lice do pisanja
U nekom trenutku života sam pomislila kako uopšte ne brinem o sebi, nemajući ideju šta to konkretno znači, sem da pomažem sebi u trenucima bespomoćnosti ovako. Ako si majka ili imaš roditeljsko iskustvo, znaš kako je kad prioriteti postanu samo: da li je spavala, da li je jela, da li ne plače. Ti se trudiš se da se prehraniš, odmoriš i da između toga budeš presrećna jer imaš divno dete.
Samo što… ja nisam žena kojoj je uloga majke simbol SAMOOSTVARENJA.
Tako mi je, kao što kozmetička industrija zapoveda, prvo palo na pamet kako ću: 1) da proverim na netu kako to žene vode računa o sebi 2) da nabavim gel za pedikir, masku za lice i hijaluron serum i 3) da instaliram aplikaciju – podsetnik za nove navike.
Ciljevi su mi bili bazični. Znam sebe, pa sam tako znala da to ništa od toga neće napraviti fantastični obrt u mom životu, jer nisam tip koji RASTE od tih stvari, ali, dobro je početi OD POČETKA.
Telefon mi je svaki dan izbacivao podsetnik, ja sam povremeno obeležavala kvadratiće, dok me nije skroz smorilo… ne zato što su ove navike bezveze, već zato što sam ih prevazišla. Poslužile su mi kao motor za pojačanje pogona rakete. Proces pronalaženja mojih PRAVIH potreba je lansiran, a ono što mi je pomoglo u tome – odbacila sam, to jest, ostavila po strani kao manje važno (ponekad, u 2 godine, stavim masku na lice).
Tokom života sam imala razna interesovanja i hobije. Motivacija mi nikada nije bila problem. Jedino što nisam znala da na vreme prepoznam ono što me više ne radi, i gde treba da korigujem pravac.
Tada sam se upitala: šta je to što si želela da radiš kad si bila tinejdžer? U čemu si bila dobra? I počela sam da pišem. Zakoračila sam na put samoostvarenja. Tako sam otkrila svoje usko ciljane potrebe, za trenutnu fazu mog života.
Kako da napraviš procenu gde si trenutno sa zadovoljenjem svojih potreba?
“Briga o sebi je dnevni proces gde osvešćujemo i zadovoljavamo fiziološke i emotivne potrebe, uključujući i one koje se tiču dnevne rutine, odnosa sa ljudima i okoline, koje nam pomažu da brinemo o sebi.”
Catherine P. Cook-Cottone (2015), psiholog
Jako je važno da na dnevnom nivou revidiramo potrebe.
Svakog dana napravi male pauze, da proveriš gde si u procesu i da upitaš sebe šta ti treba u tom trenutku. Tako ćeš moći da napraviš procenu koje potrebe treba da forsiraš u bliskoj budućnosti.
Nivo potreba | Procena | Strategija |
1. Fiziologija | Da li su moje osnovne potrebe zadovoljene? | Popij vodu, prošetaj se, dobro se naspavaj. |
2. Bezbednost | Da li se osećam bezbedno? | Drži se svog rasporeda, slušaj umirujuću muziku. |
3. Pripadanje | Da li pripadam zajednici? | Ručaj zajedno sa porodicom. Bez elektronike. |
4. Poštovanje | Da li imam samopouzdanje? | Primenjuj mentalitet ličnog rasta i obraćaj se sebi sa saosećanjem i ohrabrivanjem. |
5.Samoostvarenje | Da li živim svoj najbolji život? | Nađi posao koji te ispunjava, izazovi sebe ličnim ciljevima. |
6.Transcedencija | Da li sam inspirisana? | Primenjuj zahvalnost, angažuj se za dobrobit zajednice. |
Bez stavki iz rednih brojeva 5 i 6, moj život nema vrednost kojoj stremim. Ako i kod tebe 1-4 NIJE LOŠE, sigurna sam da sa 5 i 6 može MNOGO BOLJE. Kad odlučno kreneš ka samoostvarenju, motivacija dolazi mnogo lakše, a zadovoljstvo se povećava.
Ovako nauka to objašnjava:
Najnoviji tekstovi
- Održavanje balansa: Prirodni recepti za pića sa elektrolitima
- Koliko je briga o sebi uopšte korisna? 7 razloga zašto da brinete o sebi
- Popularni mirisni trendovi u 2023.
- Novi wellness trendovi: Popularne self-care prakse u 2023.
- Reiki za visokosenzitivne osobe
Tamo gde je tvoja svrha, tu je i niša tvojih potreba
Svrha je pojam koji se često vrti u medijskom univerzumu psihologa, kouča i literature samopomoći. Svrha zvuči grandiozno, ogromno i teško da se prihvati kao opipljiv model. Ako znaš da postoji nešto u tebi što bi dalo ogromnu vrednost tvojoj zajednici, društvu – i tebi, a ne živiš taj život, mislim da vredi da se upustiš u potragu.
Odvoji jedan sat svog dana i postavi sebi sledeća pitanja:
Potrebe i briga o sebi su mnogo više nego da budemo dobri prema sebi. Mnogo je više od dana u spa centru, šopinga ili odmaranja od posla. To je proces koji traje, proces u kome identifikujemo i seciramo, koje su to tačno naše potrebe. Prepoznajemo one koje su validne i kojima treba naša pažnja.
Ustanovi dnevnu naviku preispitivanja potreba, nađi jedinstvenu vrednost u sebi, uvedi nova iskustva u život i uloži rad u taj proces.
Ne samo da ćeš imati osećanje istinske ispunjenosti, već će ti biti mnogo lakše da izlaziš na kraj sa životnim teškoćama. Iskopaj iz sebe taj jxxeni dijamant.
Za to ti nisu potrebne nikakve posebne okolnosti ni sredstva: samo POSVEĆENOST.
Duguješ to sebi , univerzumu, svojim roditeljima, svojoj deci – i nama, saborcima, da se i mi malo ogrejemo na vatri tvoje dobre energije.
“Kad vidiš nagoveštaj svog potencijala, tada se rađa tvoja strast.”
— Zig Ziglar
3 Replies to “Kako da pronađeš nišu svojih potreba?”
Comments are closed.